XXX Международен конкурс за инструменталисти и композитори „Музиката и Земята“ и Фестивалът „Изкуствата за Земята“, под мотото „Откровенията на Земята“, бяха открити тази вечер в Националния музей “Земята и хората”.
Заявка за участие в конкурса са подали над 50 музиканти от България, Македония, Франция, Япония, Русия и Китай. Журито е в състав проф. Шантал Стилиани, пиано, Франция; проф. Лидия Ошавкова, флейта, България; Стефан Илиев, композитор, България; проф. Румен Байрактаров, композиция, цигулка, България; проф. Ксавие Льоконт Де Ла Бретонери, пиано,Франция; Петър Димитров, диригент, България; Юске Хосака, пиано, Япония – носител на Голямата награда на конкурса от 2020 г. Артистичен директор на конкурса е проф. Жени Захариева, пиано, България.
Проф. Захариева отбеляза, че има изключително високо ниво в представянето на младите музиканти в конкурсната програма. Тя отбеляза, че всяка вечер до петък ще има концерти от 18:00 ч. в музея. Днес (27.04.22) ще е концертът на дуото Дарина Малеева и Ксавие Льоконт Де Ла Бретонери, а в програмата са Пуленк – История на слончето Бабар и Стравински – Италианска сюита.

На 28 април ще се представят със свои изпълнения членовете на журито на конкурса, а на следващия ден – 29 април, е награждаването и гала концерта на лауреатите конкурса. Майсторски клас на проф. Шантал Стилиани ще се състои на 27 април, сряда, от 14:00 до 18:00 ч.
Първата вечер концертът беше на лауреатите от предишните издания. В началото се представи Тома Даракчиев. Младежът е спечелил първа награда тази година във френския конкурс “Музиката и земята”, който е свързан с българския, и се организира от 2015 г. в сътрудничество с кметството на град Орсе.
Освен Даракчиев пред публиката в НМ “Земята и Хората” свириха Юске Хосака, Виктор Теодосиев, Константин Башиков, Ева Дончева.
ХХХ Международен конкурс за инструменталисти и композитори “Музиката и Земята” и Фестивалът „Изкуствата за Земята“ са организирани от Фондация „Земята и хората” и Националния музей „Земята и хората”. Посветени са на 22 април – Международният ден на Майката Земя. В конкурса от 1993 до сега са участвали над 3000 млади музиканти от над 40 страни. Според регламента те се представят с по две произведения виртуозен концертен етюд или кратка виртуозна пиеса и пиеса, свързана с тематиката за Земята и Природата. Членове на журито на конкурса от 1993 година до сега са били над 70 изтъкнати артисти-педагози – професори от цял свят – пианисти, цигулари, флейтисти, диригенти, композитори и др.