Пресконференцията може да бъде проследена на живо тук:
https://www.facebook.com/ministryofculturebulgaria/videos/677418716762599
В прессъобщението от Министерството на културата се казва:
„Министърът на културата Атанас Атанасов ще представи екипа и приоритетите в работата си на среща с медиите в Министерството на културата на 17 януари (понеделник) от 11 ч. В срещата освен министър Атанасов ще участват зам.-министрите Весела Кондакова, Юрий Вълковски и проф. д.a.н. арх. Бойко Кадинов.
Уважаеми колеги,
Каним Ви на срещата с министър Атанасов и екипа му на 17 януари (понеделник) от 11 ч. в галерия „Средец” в сградата на Министерството на културата на адрес: бул. „Ал. Стамболийски” № 17 от 11 ч.
Обръщаме внимание, че с оглед на развиващата се епидемична обстановка следва да бъдат стриктно спазени всички актуални препоръки на здравните власти – наличие на Зелен сертификат, спазване на отстояние, носене на защитна медицинска маска.
След срещата, която е за представяне и запознаване с ръководния екип на Министерство на културата (11-12 ч.), ще бъдат приемани заявки за индивидуални интервюта, които ще се потвърдят допълнително.
…
За Ваше улеснение предоставяме и официалните биографии на министър Атанасов и неговите зам.-министри:
Атанас Атанасов е на 31 години, роден и израснал в Хасково, където завършва езиковата гимназия като един от отличниците на випуска.
Занимавал се е с много извънкласни дейности – хорово пеене, дебати, класическа китара и други. Тренира тенис активно от 8-годишен, като на 14 г. става републикански отборен шампион по двойки на България заедно с Григор Димитров.
Придобива степен „Бакалавър“ по специалност „Театрално изкуство“ в Whitman College (САЩ), където е приет на пълна стипендия и се дипломира в топ 3% на своя випуск.
Живял е в Холивуд, Берлин и Лондон, като освен че е артист пред камерата и на сцената, се изявява и като продуцент на документално кино. Филмът му „Отключи сцената“ е показан на 5 международни фестивала, като печели първо място в категорията “Избор на публиката” в Джорджия, САЩ. Самият филм разказва историята на проекта Unlock the Stage, който Атанас Атанасов основава в Лос Анджелис. Чрез онлайн кампания са набрани над $15,000 за възстановяването на читалището в родното село на бабата и дядото на Атанас – Татарево. Вече 6 поредни години Атанас Атанасов организира фестивала „Отключено“, за да поддържа сцената на читалището жива.
Продължава промяната, защото вижда, че е възможна, а също и защото България има изключително богата култура и история, които заслужават да бъдат на световната сцена.
Избран за министър на културата на 13 декември 2021 г. от 47-ото Народно събрание.
Весела Кондакова е родена във Варна и е възпитаник на IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри” в града. Завършва Славянска филология в ПУ „Паисий Хилендарски” през 2001 г.
В периода 2010-2017 последователно ръководи звено „Културно-контактна точка по програма Култура на ЕК” и Бюро „Творческа Европа”, офис Култура към Министерство на културата.
Участник е в застъпнически акции и инициативи за съвременно изкуство: „Адвокати на танца” през 2015, 2017; Софийска инициативна група „Душа за Европа” 2013; Инициативна група на независимия сектор за преодоляване на Ковид кризата, 2020-2021.
Външен експерт е в общински програми за култура.
Участвала е в множество национални и международни проекти в областта на музика, театър, танц, кино и образование.
От 2018 година е изпълнителен директор на Българска музикална асоциация.
Владее английски, полски и френски език.
Юрий Вълковски е завършил първия випуск на специалност „Културология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Има над 20-годишен опит в културния сектор, както в България, така и на европейско ниво, включително широк опит в управлението на проекти, изграждането на капацитет на културни организации, обучения, застъпнически кампании и приложни изследвания в културната сфера.
През годините е бил изпълнителен директор на Българската фестивална асоциация, изпълнителен директор на фондация „Промяната“, изпълнителен директор на Фондация за градски проекти и изследвания, преподавател по „Културни политики” в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет.
Юрий Вълковски е участвал в написването на Стратегия за развитие на културата в София -2013 – 2023 г. В периода 2015-2017 г. е член на Консултативния съвет към Фонда за иновации в културата (Асоциация за развитие на София), а в периода 2017-2019 е заместник-председател на Творческия съвет на Столична програма „Култура“.
Като член на Стратегическата група на Европейската инициатива „Душа за Европа“ той е провеждал обучения по културен мениджмънт и културни политики за множество културни организации от Централна и Източна Европа.
От 2014 г. Юрий Вълковски оценява проекти по различни програми и направления на Програмата „Творческа Европа“ на Европейската комисия.
Юрий Вълковски е участник в Salzburg Global Seminar (2007 г.), стипендиант на Marshall Memorial Fellowship (2011 г.) и носител на отличието European Young Leader 40 under 40 (2014 г.).
Бойко Кадинов – професор, д.а.н. при Архитектурния факултет на УАСГ – София.
Следва архитектура в Париж (BEAUX ARTS – UP-1) и София (Университет по архитектура, строителство и геодезия).
Дългогодишен преподавател и ръководител в катедра „Обществени сгради“ при Университета по архитектура, строителство и геодезия – София.
Изложби, проекти и лекции в Лондон, Женева, Париж, Стокхолм, Брюксел, Рим, Лисабон, Прага и други.
Автор на архитектурни проекти и реализации както в България, така и в чужбина.
Сред реализациите могат да бъдат отбелязани: Международният проект за трансформация на „Софийски Арсенал“ в „Национален музей на съвременното изкуство“, Паметник „Берлинска стена“ в София, Концертната и театралната зала в Сливен, зала „Миракъл“ – Театър „Българска армия“ и други.
Автор на монографии, между които: „Архитектура и медии“, книгите „Архитектурни скуларии“, „Десет архитектурни заповеди“ и учебник „Обществени сгради.
Основател и собственик на Архитектурна Агенция „Братя Кадинови“ от 1990 г.
Авторски архитектурни изложби: „Архитектурата отново изкуство“ І и ІІ; „Архитектурни скуларии“ в Националната художествена галерия; “Beyond The Copy Paste” с представяне в Лондон и Женева; “Au rebours” в Париж; Архитектурната скулптура „Never, never land“/„Ever green dreams“ е експонирана последователно в Прага, Лисабон и София.
Един от основателите и председател на фондация VIZAR – “Европейски Награди за Българска Архитектура”.
Член на “COBATY” – 11 – Женева, Швейцария.
Член на Камарата на архитектите във Франция.
Член на „Европейския културен парламент”.