
Филип Пети – мъжът, който през 1974 г. премина по въже между двете Кули близнаци в Ню Йорк – нелегално, без никакво обезопасяване и без да бъде осъден. Наричан от някои луд, а от други магьосник, той остава в историята като вълшебникът, който преодоля гравитацията и доказа, че няма нищо невъзможно за човешкия дух и тяло.
Акробатът от френски произход е на 24 години, когато прави „Художественото престъпление на века”, както го описват във вестниците по онова време. Възраст, в която би трябвало да е достатъчно зрял и улегнал, за да не върши глупости, но и твърде амбициозен, за да се задоволи с дребни и малко рисковани номера. Всъщност, идеята да премине разстоянието между Кулите близнаци му хрумва още когато е на 17, когато прочита за строежа им, докато чака пред зъболекарския кабинет. Тогава започва и подготовката за големия ден.

Няколко месеца преди изпълнението Пети изучава Кулите, а вечерта преди „шоуто” негови приятели монтират кабела, по който ще мине. Тежестта му е 200 кг, а балансиращият стълб, който държи Пети, тежи 25 кг. На сутринта, без да е завързан с въже, което да го спаси от фатален край, той се качва и в продължение на 45 минути минава по въжето 8 пъти на височина 411 метра. Разбира се, идва полиция, всички наоколо изтръпват от ужас, но Пети се отървава само с наказанието да изнесе представление за деца в „Сентръл парк”. Този артистичен подвиг обаче остава в историята и го прави световно известен.
Това не е първото подобно изпълнение на Пети. Роденият край Париж акробат, който отказва да играе в цирка, за да не загуби творческата си искра, преминава между двете кули на Нотр Дам на 26 юни 1971 г. Той не само ходи, но и лежи на въжето, жонглира, докато парижани остават смаяни от случващото се на една от най-големите забележителности на града. Естествено, френските власти не са във възторг и Пети е арестуван, но скоро след това е освободен.
Неговите „разходки по въздуха” наброяват над 80 в различни части на земното кълбо. За да постигне този съвършен баланс обаче, Филип изгражда своя практика, която не пропуска и за ден в последните 55 години. Във филма Open practice Пети разкрива своя метод на работа, който е направил всичките му постижения възможни. Филмът е изпъстрен с анекдоти за живота му и ни показва креативността на един творец, необикновения начин на мислене за риска и как измамата във фокусите се превръща в магия.
Barishnikov Arts Center предоставя безплатно за гледане филма Open practice до 21 февруари. Можете да го гледате тук.