Четем, гледаме, пишем, плачем… откакто Путин реши да нападне Украйна. Опитвам да обясня на всички мои познати, които се двоумят, че тук няма място за двоумение – ясно е кой е злият. Опитвам още да си представя какво би станало, ако ЕС и НАТО, както каканижат разни умници по телевизионните студия, „вземат по-крути мерки“ – ами трета световна война, ни повече, ни по-малко. Затова целият свят се опитва да покаже на диктатора, че той ще изпадне в пълна изолация. Не както досега. Пълна. И за жалост изолацията е и културна – първи падат хората на изкуството – тях можеш да отстраниш без човешки жертви.
…
Руската агресия в Украйна предизвика вторичен ефект върху културния обмен, като жертва на санкциите стана дори известният диригент Валерий Гергиев, съобщи АФП.
Французинът Лоран Илер, художествен директор на балетната трупа в театър „Станиславски“ в Москва, подаде оставка заради геополитическото положение.
Русия получи отказ също за участие в песенния конкурс „Евровизия“.
Кралската опера в Лондон отмени гостуване на балета на Болшой театър, предвидено за лятото, заради нашествието на Русия в Украйна.
Заради близостта му с президента Путин Валерий Гергиев беше свален от програмата на фестивала „Дворжакова Прага“, на който трябваше да се представи с Мюнхенската филхармония през септември.
Той беше заменен и за серия концерти в Карнеги хол в Ню Йорк по същите причини.
В четвъртък директорът на Миланската скала Доминик Майер и кметът на Милано Джузепе Сала поискаха от Гергиев да направи декларация за „мирно решаване“ на руско-украинския конфликт. В противен случай той няма да участва в представленията на „Дама Пика“ от 5 до 13 март.
Руският пианист Денис Мацуев също отпадна от концерти в програмата на Карнеги хол. През 2014 г. той подкрепи анексирането на Крим от страна на Русия.
Мерки срещу руското културно присъствие бяха взети в няколко държави от Източна Европа. В Естония театър „Лаба Лава“ отмени Деня на Санкт Петербург в Нарва от 1 до 5 март. В Словакия Националният филхармоничен оркестър свали от програмата си кантатата „Александър Невски“ на Прокопиев, „за да избегне евентуални недоразумения заради текста“ на творбата. В Литва рок групата „Брейн сторм“ отмени турнето си в Русия, Националната опера обяви, че ще свири химна на Украйна преди всяко представление и няма да кани повече чуждестранни изпълнители, които не осъждат руското нападение.
В Полша заместник-министърът на културата Ярослав Селин заяви, че въпреки „чудната“ руска култура, музика и литература, „неоимпериалистките концепции на ръководителите в Москва са налудничави“ и според него не е възможно интензивно културно сътрудничество с Русия.