4 май се смята за международен ден на феновете на „Mеждузвездни войни“. Повече можете да прочетете на сайта им ТУК.
Както всяко нещо, което възниква в резултат на колективната страст на група хора, така и празникът на феновете на „Междузвездни войни“, който се отбелязва всяка година на 4 май, няма единен генезис. Той няма официална година, в която е стартирал, нито официално посвещение. Това е явление, което вече надхвърля каламбура на английски език, който го е вдъхновил. По света „May the forTH (4-th) be with you“ е по-популярен като „Ден на Междузвездните войни“.

Най-ранните употреби на фразата „May the 4th Be With You“, за които имаме доказателства, датират от 1978 г., една година след излизането на филма „Междузвездни войни: Нова надежда“. По това време „Междузвездни войни“ вече е твърдо установена в американската популярна култура и се превръща в „нещо като ръкостискане“, както по-късно ще коментира професор Лео Брауди в документалния филм „Империя на мечтите“. През лятото на 78-ма година находчиви автори на вестници използват фразата като трик, за да отбележат празненствата по случай Деня на независимостта на 4 юли (forTH, вместо forCE). „Нека Силата бъде с вас“, както се чува в „Нова надежда“, се появява по лицензирани (и нелицензирани) копчета, плакати и различни предмети от месеци, което е достатъчно, за да убеди тези автори, че шегата ще бъде добре приета от читателите им.

Англоговорящата публика в Обединеното кралство също е била запозната с нея. Именно на 4 май 1979 г. е има друг известен случай фразата „May the 4th Be With You“ да бъде използвана публично – този път за по-ранната дата – през май. Новият министър-председател на Великобритания Маргарет Тачър встъпва в длъжност на този ден и друг умен автор на вестник The London Evening News обявява в реклама на цяла страница „Нека четвъртият ден (forTH, вместо forCE) бъде с теб, Маги. Честито!“ (По стечение на обстоятелствата по същото време в близкото студио „Елстрий“ се снима филмът „Междузвездни войни: Империята отвръща на удара“ и броевете на „Evening News“ може да попаднали и в офисите на „Лукасфилм“).
Друг по-малко известен случай е роден в Лукасфилм през 1982 г. Ранди Том, който днес е директор на звуковия дизайн в Skywalker Sound и работи в компанията повече от 40 години, е работил като звукорежисьор на мястото на снимките на „Отмъщението на джедаите“ (заглавието му, разбира се, по-късно е променено, а по време на продукцията той е известен под кодовото име Blue Harvest).
Том се присъединява към продуцентското звено в Северна Калифорния. Случва се така, че 4 май 1982 г. е работен ден и Том си спомня, че сам се е сетил за каламбура, когато е обмислял датата. Споделя я с другите на снимачната площадка и продължава да пише годишното поздравление до компанията, в което заявява „Нека 4-ти да бъде с вас“ за години напред.

През следващите години доказателствата за използването на фразата в публичното или частното пространство почти няма. Едва през 2005 г. тя е използвана отново в контекста на американския празник Четвърти юли. Седмици по-рано излиза филмът „Междузвездни войни: Отмъщението на Ситите“ и маркетингови усилия за връщане на публиката в киносалоните вдъхновяват уникална вестникарска реклама с Йода, фон от червено-бяло-сини фойерверки и „Нека Четвърти да бъде с вас“ (по-късно рекламата е превърната в плакат, продаван в StarWars.com).
Тъй като смехотворната игра на думи продължава да се разпространява нелегално, се появява и неофициален празник. Феновете на „Междузвездни войни“ избират този ден, за да организират тематични партита или да провеждат обществени събития и събирания. Други пък просто го използват като време да се върнат към филмите. Това не се различава много от другите начини, по които феновете изразяват своята страст през останалата част от годината – като например популярните партита за гледане на „Взривяване на Звездата на смъртта“ в навечерието на Нова година. Този момент е от съществено значение, защото Лукасфилм не може да си припише заслугата за Деня на Междузвездни войни. Този ден принадлежи на феновете, като не можем да отречем и неустоимата привлекателност на самата фраза, за да предизвикате смях (или дори завъртане на очи) от озадачени приятели, роднини, колеги или дори непознати на улицата!
Но през 2011 година Лукасфилм започва да играе по-активна роля в неофициалния празник, като помага за спонсорирането и популяризирането на събития и споделя ресурси за свободно ползване. „Нека 4-ти да е с вас“ започва да се появява като слоган по местните телевизионни новини в САЩ, в магазините за хранителни стоки, кафенетата, книжарниците или на спортните мачове.
Придобиването на Лукасфилм през 2012 г. и последвалото обявяване на новите филми, които ще се произвеждат, идват като мълния от ясно небе за много от феновете. Междузвездни войни отново са в центъра на вниманието и навсякъде се продават тениски, стикери за броня и реклами. Новите филми, сериали, книги, комикси и игри правят темата отново актуална, но Денят на Междузвездни войни и без това се разраства като кампания и идея. Вечната привлекателност на „Междузвездни войни“, съчетана със страстта на феновете, е гаранция, че той така или иначе е щял да се установи като ден на идеята.
Присъединете се към разговора за Деня на Междузвездни войни в социалните мрежи с #MayThe4thBeWithYou и #StarWarsDay!
Искате да знаете повече?
A ето и няколко любопитни факта, за които нямаме никакво потвърждение:
* Твърди се, че „Междузвездни войни“ е вдъхновена от филмите „Телохранител“ и „Тайната крепост“ на японския режисьор Акира Куросава.
* Джордж Лукас – създателят на поредицата – е роден не на 4 май, а на 14 май. Филмите винаги са излизали на екран в седмицата след тази дата.
* Думата „джедай“ идва от „джидай-геки“ – японските исторически филми за самураи.
* Лицето на Йода, и по-специално очите, са вдъхновени от Алберт Айнщайн.
* През 2011 г. възпоменателни монети „Междузвездни войни“ стават законно платежно средство на тихоокеаннския остров Ниуе.
* Репликата „Имам (много) лошо предчувствие за това“ присъства във всеки филм от поредицата. Тя се появява дори и в други проекти на Lucas, които нямат общо с поредицата – например играта Monkey Island и лентата „Индиана Джоунс и Кралството на кристалния череп“.
* Името на робота Ар Ту-Ди Ту (R2-D2) е взето от разговорния език на звукооператорите в киното. – Дизайнът на кораба „Хилядолетния сокол“ е базиран върху хамбургер.
*В материала са използвани текстове от чуждестранния печат и фен страниците на поредицата