Министърът на културата Атанас Атанасов поиска и прие оставките на по-голямата част от Управителния съвет на национален фонд „Култура”, съобщиха от ведомството.
По време на видеоконферентна среща, инициирана от него, Атанасов отправи апел за колективна оставка с цел поставяне на ново начало на работата на фонда. Няколко часа по-рано до министъра са били изпратени две заявления за напускане – от д-р Мирена Станева, изпълнителен директор, и от д-р Нели Стоева, главен асистент в катедра „История и теория на културата” на СУ „Св. Климент Охридски” и член на Управителния съвет на национален фонд „Култура”.
Основен аргумент за оставките са натрупаните негативи от работата на Фонда и нуждата той да започне „на чисто”.
„Моят апел за доброволна оставка на всеки от членовете… е убеждението, че виждам това като единствен достоен и честен начин да опитаме да върнем доверието към работата във Фонда – не само публично, но и сред всички хора на изкуството, които разчитат на неговата подкрепа”, коментира Атанасов.
Настоящият състав на УС бе назначен на 18 ноември 2021 г., а редовният му мандат трябваше да е две години.
„Напълно осъзнавам, че причината за съмненията за безпринципно разпределение на средства, прокарването на лични пристрастия, както и липсата на мотиви за вземането на конкретни решения, не са адресирани само към настоящия състав на Управителния съвет. Както споделих и на срещата, смятам, че една такава колективна саможертва си заслужава в името на отговорността, която предстои за Фонда към всички, ангажирани в сферата на културата”, каза още Атанасов.
Последвали са оставките и на Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, Георги Керезов, представител на Министерство на финансите, и Теодора Дачева, зам.-изпълнителен директор на Национално сдружение на общините в България.
Категоричен отказ да подадат оставки е деклариран от Велико Маринчевски, асистент, д-р в Националната художествена академия, Цанко Василев, културен мениджър на фестивал за късометражно кино „В Двореца” и Елена Николова, представител на Министерство на културата.
През 2021 г. към фонда са кандидатствали над 4500 организации и артисти и са подкрепени над 2000 проекта, а междувременно срещу НФК се водят седем съдебни дела от ощетени.