
Бурни дебати се състояха вчера в Комисията по медии и култура към НС. cultureONE ще публикува и цялата стенограма и видео от по-интересната част на заседанието, която беше втората – с участието на хора от независимия културен сектор – Михаил Билалов, Касиел Ноа Ашер, основателят на Цирк Балкански. Но в първата част от заседанието стана дума… за пари.
Стойностният показател на стандарта за финансиране за държавните културни институти в областта на културното и аудиовизуалното наследство е завишен допълнително от 1 април с 30 на сто и се увеличава от 21 171 лв. на 27 522 лв. за една субсидирана бройка. Необходимите средства за това увеличение са в размер на 2,4 млн. лв. Това се казва в становище от Министерството на финансите (МФ) за приемането на стандарти за делегирани от държавата дейности, представено на заседанието на Комисията по културата и медиите към Народното събрание.
В становището на МФ се казва, че стойностният показател на стандарта за финансиране на музеите и художествените галерии с регионален характер е завишен допълнително от 1 април с 30 на сто, или се увеличава от 19 237 лв. на 25 008 лв. за една субсидирана бройка. Необходимите средства за това увеличение са в размер на 8,7 млн. лв.
Стойностните показатели на допълващите стандарти за закрити площи за държавните културни институти в областта на културното и аудиовизуалното наследство, и на музеите и художествените галерии от регионален характер, се увеличават с 20 на сто, считано от 1 януари 2022 г. За това увеличение са необходими 700 000 лв.
Необходимите средства за изпълнението на проекта на решението са общо 11,8 млн. лв. и ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за 2022 г. С предложеното допълнително увеличение на стандартите ще се осигурят необходимите гаранции за стабилност на държавните културни институти в областта на културното и аудиовизуалното наследство, на музеите и на художествените галерии в условията на продължаващо нарастване на цените, електроенергията и на горивата. Ще се осигурят и по-добри възнаграждения на работещите в тези културни институции, се казва в становището на Министерството на финансите, представено на заседанието на комисията.
Заместник-министърът на културата Бойко Кадинов заяви, че е радостно, че представеното становище от МФ е част от действия, продължили през цялата седмица, които са синхронизирани с Министерството на културата. През април предвиждаме да направим национална среща на тема „Бъдещето на музеите и на галериите“, каза Кадинов.
От Сдружението на българските музеи благодариха на всички народни представители, които гласуваха в Народното събрание на 23 февруари, за да постъпят тези 12 млн. лв. по стандартите за българските музеи. И попитаха кога този проект на решение ще бъде гласуван, както и как ще се разпределят тези 200 000 лв., които са общо от всичките 12 млн. лв.
Заместник-председателят на комисията Тома Биков от ГЕРБ-СДС заяви, че днешното изслушване е доста неефективно, защото отсъстват двамата министри – на финансите и на културата. „Това го приемам, като много лош знак, особено отсъствието на министъра на културата, защото той има пряк ангажимент. Той трябва да поеме политически ангажимент не само за тези 11,8 млн. лв., но и за тези 200 000 лв., които остават, за да се изпълни законът. Тези 200 000 ние ще ги търсим и ще ги търсим на всяко заседание на тази комисия, докато те не бъдат отпуснати – за музеи и за галерии“, коментира Биков. Той каза, че „се радва на това становище на МФ, защото са разбрали, че да дадат пари за стандарт не е разхищение, а е нещо полезно заради покачването на цените, за да се запазят хората, които работят в музеите“.
Александър Симов от „БСП за България“, който също е заместник-председател на комисията, попита какво е предприело Министерството на културата, за да няма такива разминавания в предвидените средства за културните институции в бъдеще.
„Няма липсващи 200 000 лв., получих уверението от финанси, че при структурирането на отделните плащания те ще намерят своето място и целият ресурс ще стигне там, където е гласуван,“ увери заместник-министър Бойко Кадинов.
„Тези 12 млн. лв. станаха исторически и легендарни, и това не е, защото комисията е непримирима, а защото гилдията беше изключително непримирима. Така се прави“, заяви Антоанета Цонева от ПГ на „Демократична България“.