Процедура по преместване на паметника на Съветската армия в София започва кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков, съобщава той на страницата си във фейсбук. Трайчо Трайков написа в социалните мрежи:
„На заседанието на Столичния общински съвет управляващите от ГЕРБ/СДС/ВМРО оправдаха бездействието си по доклада на Демократична България за т.нар. „Паметник на Съветската армия“ с това, че нямали районен кмет, който да приложи решението от 1993 г.! Много добре, утре ще възложа започването на процедура по преместване на обекта, след като ненадейно се оказа, че целият СОС минус БСП подкрепя и очаква такава стъпка.Лека да бъде нощта на хората със свити сърца и сълзи в очите в Украйна и Господ да е на помощ на всички човеци.“
От централата на БСП реагираха така:
„Ние, социалистите от София, отново потвърждаваме нашата категорична позиция, че водената в продължение на три десетилетия агресивна война срещу Паметника на Съветската армия е път към забрава на най-мрачните времена от ХХ век – Втората световна война!“. Това се казва в позиция на Изпълнителното бюро на Софийската организация на БСП, разпространена от пресцентъра на партийната структура.“
От години политици, общественици, представители на интелигенцията, граждани настояват за премахването на монумента от Княжевската градина в София. Те се обединиха в Сдружение „Гражданска инициатива за демонтиране на Паметника на Съветската армия в София“ и в Инициативна група „Стъпки за демонтиране на Паметника на Съветската армия и предложения за преосмисляне на пространството“, сред чиито участници са Горан Благоев, Иво Инджев, Иван Сотиров, Марта Георгиева, Мартин Заимов, Екатерина Бончева. През май 2021 г. те изпратиха писмо до тогавашния служебен министър-председател Стефан Янев с искане „от центъра на европейката ни столица най-сетне да бъдат демонтирани фигурите на „Монумента на окупационната Червена армия“, известен и като „Паметник на Съветската армия“. В писмото те посочват, че с решение от 18 март 1993 г. органът за местно самоуправление в столицата ясно е изразил волята си за демонтиране на монумента. Демонтажът обаче е спрян с устна заповед на тогавашния министър на вътрешните работи Виктор Михайлов от правителството на Любен Беров, посочват от двете организации.
