Напук на твърденията, че НФК няма да работи повече, появили се в следствие на попадането на предназначените за служебно ползване протоколи от заседанията на УС на НФК в ръцете на частни продуценти и призива за оставки на досегашния УС както от тяхна страна, така и от страна на министъра на културата Атанас Атанасов, НФК ще продължи да действа и то – след обществен консенсус.
На личната страница на заместник министъра на културата Юрий Вълковски четем:
„30 милиона лева за подкрепа на културния сектор ще бъдат разпределени от Национален фон „Култура“ като част от мерките за преодоляване на негативните ефекти от ковид-кризата. На сайта и на Facebook страницата на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria може да откриете пълна информация за необходимите проекто-документи, проекто-формуляри, проекто-приложения, проекто-договори и т.н. За пръв път културните организации и културните дейци имат възможност да дадат мнението си по тези програми още преди те да бъдат обявени официално. Вярвам, че тези 30 милиона лева, разпределени по честен начин, наистина ще помогнат за развитието на културния сектор в България и в крайна сметка ще помогнат повече български граждани от всички възрасти да имат достъп до качествена култура. Срокът за общественото обсъждане е до 31 март. НФК планира да обяви тези нови конкурси на 6 април със срок на кандидатстване до 9 май 2022.“

А ето какво съобщават от официалния пресцентър на Министерство на културата:
„За първи път по инициатива на Министерството на културата Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria публикува за обществено обсъждане документите на извънредните програми на Фонда във връзка с извънредната епидемиологична обстановка.
При подготовката на проектите на новите документи са взети предвид резултатите от анкети, проведени сред кандидатстващите на предходни сесии на Национален фонд „Култура”, като целта е максимално улесняване на процедурата за кандидатите и максимална прозрачност на работата на Фонда. Общественото обсъждане ще спомогне и за избягването на грешки при обявяването на новите конкурси.
Министерството на културата предоставя възможност на целия културен сектор да даде обратна връзка и своето мнение, преди да бъдат обявени конкурсите, а не да бъдат само констатирани вече допуснати административни грешки, когато е вече късно да се реагира. Самите програми вече са по-опростени и е по-лесно да се кандидатства по тях, съобразени са в по-голяма степен с необходимостите на културния сектор. Другата ключова промяна е фактът, че новите програми са с разширен обхват, така че никой да не бъде изключен.
Срокът на общественото обсъждане е от 17.03.2022 г. до 31.03.2022 г.
Предложения по проектите на документи могат да бъдат направени чрез ТАЗИ ФОРМА.
Индикативната програма за Извънредните програми на Национален фонд „Култура” във връзка с извънредната епидемиологична обстановка може да се види ТУК.
Проектите на документи към различните програми са достъпни на сайтовете на Национален фонд „Култура”, както и на Министерството на културата.
Целта е постигането на максимална прозрачност в работата на фонда и улесняване на процедурата за кандидатстващите по програмите за финансиране. При подготовката на проектите на новите документи са взети предвид резултатите от анкети, проведени сред кандидатстващите на предходни сесии на НФК.
Според МК общественото обсъждане ще спомогне и за избягването на грешки при обявяването на новите конкурси.
МК предоставя възможност на целия културен сектор да даде обратна връзка и своето мнение, преди да бъдат обявени конкурсите, а не да бъдат само констатирани вече допуснати административни грешки, когато е вече късно да се реагира.
Самите програми вече са по-опростени и е по-лесно да се кандидатства по тях, съобразени са в по-голяма степен с необходимостите на културния сектор, допълват от МК. По думите им другата ключова промяна е фактът, че новите програми са с разширен обхват, така че никой да не бъде изключен.
Срокът на общественото обсъждане е до 31 март 2022 г.
До колко е функционираща културата е тема табу.